Mamici active
Bine ai venit pe forumul '' Mamici active'' .
V-ati inregistrat? Serios vorbind, trebuie sa va inregistrati pentru a va conecta. Ati fost exclus din forum (un mesaj va apare pentru a va indica acest lucru) ? Daca da, ar trebui sa contactati adminstratorul forumului pentru a afla motivul. Daca sunteti inregistrat si nu sunteti exclus si tot nu va puteti conecta, atunci verificati foarte bine numele de utilizator si parola. De obicei, aceasta este problema. Daca nici aceasta nu este solutia, luati legatura cu administratorul forumului pentru ca forumul ar putea fi incorect configurat.

Mamici active

AcasaAcasa  FARA CEARTAFARA CEARTA  GalerieGalerie  CautareCautare  ConcursConcurs  Povestile lui JesterPovestile lui Jester  ParteneriParteneri  ConectareConectare  InregistrareInregistrare  

Distribuiți | 

IOANA ARE NEVOIE DE AJUTOR

In jos 
AutorMesaj
Miky
Admin

feminin
Numarul mesajelor : 9424
Varsta : 39
Localizare : aproape de voi
Stare de spirit : o mamica implinita
DESPRE NOI : mama MIKY , tati MARIAN, copii MARCO , LORENZO si GABRIELE
Data de inscriere : 22/03/2008

MesajSubiect: IOANA ARE NEVOIE DE AJUTOR   Mier Iun 02, 2010 8:12 pm

Help Ioana - Povestea unei manute pierdute
Ioana Maria s-a nascut pe 15 iulie 2008. Bucuria cu care asteptam primul nostru copil s-a transformat in uluire. Ne-am dorit foarte mult un copil.

Fetita noastra s-a nascut fara jumatate din antebratul drept si fara mana dreapta. Mai precis, conform Scrisorii Medicale din data de 15/07/2008, "Agenezia jumatatii distale antebrat si mana dreapta".

Pentru Ioana se poate aplica in cativa ani o proteza bionica. Trebuie ca mana dreapta sa fie “educata” sa gandeasca la fel ca mana stanga. Si creierul Ioanei sa invete ca a avut mana dreapta, si sa inceapa sa-i dea “comenzi”. Ce-i drept mainii bionice.

Costul tratamentului pentru toate aceste proceduri este de cel putin 185.000 Euro. Ideal ar fi ca tratamentul sa inceapa undeva in toamna, incepand cu luna septembrie. Se aplica intai proteze statice, pentru acomodare, apoi treptat sa i se aplice cordonul electronic care va simula si va clona practic prezenta centrilor nervosi de la mana stanga. In continuare se vor aplica proteze din ce in ce mai performante, se vor regla dupa dimensiunile corpului Ioanei, bateria in functie de toleranta, in functie de grupa sanguina, etc.

Simultan cu aceste proceduri, se fac tratamente de fizioterapie. Neavand mana dreapta, va exista un soi de atrofie pentru toti muschii spatelui, ai gatului, ai omoplatului drept, etc. Pentru a evita acest lucru, se intervine cu exercitii fizice specifice acestui tip de afectiune, care la noi in tara aproape ca nu se cunosc.

Se poate dona printr-un apel in reteaua Romtelecom

0900 900 545 pentru   5 euro
0900 900 547 pentru 10 euro

Permanent in conturile bancare

Cont Volksbank (EUR):
RO15 VBBU 2511 UN47 4092 1101
Sucursala Unirea
Cont Volksbank (USD):
RO44 VBBU 2511 UN47 4092 3101
Sucursala Unirea
Cont Volksbank (RON):
RO77 VBBU 2511 UN47 4092 2701
Sucursala Unirea
CODUL SWIFT
VBBUROBU

Plata permanenta prin PayPal
Beneficiar cont: Mihai Iulian - tatal Ioanei
identificat cu Ci seria IF numarul 117577
CNP 1781003090082
0728.11.88.77
mdiulian@gmail.com
Campania de promovare a cazului a fost demarata cu ajutorul Sabinei Cornovac, PR. Astfel, cu ajutorul hashtagului #pentruioana am reusit sa facem cunoscut cazul pe Twitter iar pe Facebook am creat un grup de ajutorare. Sute de oameni au aflat de Ioana si ii sunt alaturi. Cu ajutorul acestor retele sociale, am primit deja semne de la cateva companii care s-au oferit sa ne ajute. Avem deja o multime de obiecte scoase la licitatie care va asteapta pe site-ul campaniei.
Pentru cine doreste sa o faca sau sa obtina informatii despre cum ar putea sa se implice in “Campania #pentruioana” puteti sa il contactati pe tatal Ioanei sau pe Sabina Cornovac la sabina_cornovac@yahoo.com (responsabila cu promovarea campaniei).

POZE CU IOANA

ACTE MEDICALE

Alte detalii puteti gasi pe www.helpioana.ro .

Ultima editare efectuata de catre Miky in Mar Feb 22, 2011 6:11 am, editata de 2 ori
Sus In jos
etinc3lle
Mamica activa

feminin
Numarul mesajelor : 6617
Varsta : 40
Localizare : targoviste
Joburi/Distractii : profesor
Stare de spirit : vesnic indragostita
DESPRE NOI : mami luminita tati sabin, bebe mult asteptat annya mihaela si bb2 luca naum
Data de inscriere : 24/03/2008

MesajSubiect: Re: IOANA ARE NEVOIE DE AJUTOR   Mier Iun 02, 2010 9:37 pm

off, micuta scumpa... sa dea Domnul sa se stranga banutii si sa se rezolve problema ioanei dcfgt
Sus In jos
pufosul
Mamica activa

feminin
Numarul mesajelor : 18717
Varsta : 37
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : infinite....
Stare de spirit : de obicei...vesela
DESPRE NOI : irina&david
Data de inscriere : 21/07/2009

MesajSubiect: Re: IOANA ARE NEVOIE DE AJUTOR   Mier Iun 02, 2010 11:39 pm

doamne ce copila dulce, dd sa ii ajute pe parintii greu incercati, voi face tot posibilul sa ajut cum pot si eu, offff........mi se face pielea buburuza astfel de cazuri, cata suferinta in ochisorii micutei, domane ajuta sa se stranga banutii necesari
Sus In jos
Claudia
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 20710
Varsta : 36
Localizare : Baicoi, PH
Joburi/Distractii : Director Tehnic / Sa imi petrec timpul cu familia mea
Stare de spirit : Cea mai fericita mamica si sotie!
DESPRE NOI : mami Claudia, baietelul Vlad si fetita Delia
Data de inscriere : 07/06/2008

MesajSubiect: Re: IOANA ARE NEVOIE DE AJUTOR   Joi Iun 03, 2010 12:03 am

Dumnezeu sa ii ajute pe parinti sa stranga banii necesari! Sanatate multa micutei, saracuta de ea.

Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Lilypie - Personal pictureLilypie Kids Birthday tickers
Sus In jos
carmen
Mamica invatata

feminin
Numarul mesajelor : 3284
Varsta : 40
Localizare : BREAZA
Joburi/Distractii : Amenajare casa si gradina
Stare de spirit : Fericita alturi de fetita mea
DESPRE NOI : mama:CARMEN;tata:LAURENTIU fata:ALEXIA

Data de inscriere : 02/12/2009

MesajSubiect: Re: IOANA ARE NEVOIE DE AJUTOR   Vin Iun 04, 2010 2:55 am

D-zeu sa fie cu ea si ceilalti sa fie alaturi de ea,asa cum pot ei mai bine.
Sus In jos
medyflor
Photostilist

feminin
Numarul mesajelor : 6993
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : Dansul,plimbarile si bebe
Stare de spirit : O femeie fericita si implinita!
DESPRE NOI : Mama: Flory(Medy) Tata:Luci Bebe:Mihaita si Alex-Stefan
Data de inscriere : 29/05/2008

MesajSubiect: Re: IOANA ARE NEVOIE DE AJUTOR   Vin Iun 04, 2010 7:28 am

offffff ce dulce este ..sper din suflet sa se poata strange pentru acest minunat copil
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: IOANA ARE NEVOIE DE AJUTOR   

Sus In jos

IOANA ARE NEVOIE DE AJUTOR
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Mamici active :: ANUNTURI DIVERSE :: UMANITARE-
Mergi direct la: